Garantovaný a "garantovaný"

Autor: Privatbanka | 3.9.2013 o 10:43 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  452x

V poslednom čase sa čoraz častejšie stretávam s klientmi, ktorí čelia skúsenosti s investíciou do garantovaných produktov. Základným princípom tohto typu produktov je stávka na rast istého špecifického investičného nástroja v kombinácii s ponukou garantovanej istiny. Výsledkom vie byť zaujímavá ponuka investovania s potenciálom nadpriemerného výnosu s garanciou investovanej istiny. Daňou za túto konštrukciu je limitovaná likvidita, ktorá je spojená s pomerne zásadnými výstupnými poplatkami.  Veľmi často súčasne platí, že vyšší výnos býva spojený s dvoma premennými. Klient musí alebo počítať s dlhou splatnosťou, alebo je pravdepodobnosť dosiahnutia sľubovaného výnosu málo pravdepodobná a oveľa viac sa môže tešiť len na istinu. Tieto produkty sú často obľúbené v časoch nízkych výnosov, teda obdobných, aké žijeme dnes. Dôvod je jednoduchý - investori hľadajú stoj čo stoj vyšší výnos a ignorujú možné budúce následky.

V prípade skutočnosti, že dané podkladové aktívum, na ktoré je produkt nadviazaný, prekročí hraničné hodnoty, sa musí klient nachystať na vyčkávanie do splatnosti bez akéhokoľvek , resp. veľmi limitovaného výnosu.

Čo teda s týmito produktmi? Sú výhodné len pre banku, alebo majú opodstatnenú pozíciu v klientskom portfóliu? Odpoveďou je práve celkové portfólio, ktorého súčasťou je tento produkt. Súčasne je mimoriadne kľúčové, do akej kategórie produkt radíme a akú má reálnu úlohu.

V našej praxi garantované produkty predstavujú oveľa viac tzv. opportunitu, t. j. špecifickú investičnú príležitosť, ktorá stavia na špecifický vývoj na trhu a očakávania s ním spojené. Nejde teda o konzervatívny produkt, ktorý v portfóliu konzervatívneho klienta má mať zásadnú pozíciu - napr. vyše 20 - 30 %. V našej ponuke má vyčlenených do 10 % portfólia (pričom aj tento podiel je diverzifikovaný cez využitie viacero inštrumentov).

Ak by sme teda mali túto tému zhrnúť - kvalitné garantované produkty majú svoje miesto v portfóliu klienta. Jednoznačne však predstavujú inštrument, ktorý ponúka nadpriemerný výnosový potenciál, ktorý je zaplatený nízkou alebo takmer nulovou likviditou. A na záver - ak si idete takýto inštrument kúpiť, rozhodne spoznajte podkladové aktívum a vyhodnoťte, s akou pravdepodobnosťou sľubovaný výnos môžete dosiahnuť.

 

Michal Šubín, riaditeľ Odboru privátneho bankovníctva Privatbanky, a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?