S oživením opatrne

Autor: Privatbanka | 5.8.2013 o 13:45 | (upravené 5.8.2013 o 13:53) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  427x

V poslednom čase počúvame z ekonomického prostredia eurozóny samé dobré správy. Napríklad - nezamestnanosť sa stabilizovala tesne nad 12 %, index dôvery v priemysle PMI Manufacturing (prieskum 3 000 nákupných manažérov firiem) je prvýkrát po dvoch rokoch v pozitívnom teritóriu, podľa indexu Sentix (otázka pre 900 individuálnych a inštitucionálnych investorov, či si myslia, že do roka opustí eurozónu aspoň jedna krajina) je pravdepodobnosť štiepenia menovej únie menej ako štvrtinová a ceny akcií (napríklad Stoxx 600) sú blízko 5-ročného maxima.

Podľa toho sa Európa dostáva z recesie, čo môže, samozrejme, len potešiť. Na druhej strane však nezaškodí zachovať si určitý nadhľad. Nezamestnanosť už „bola stabilizovaná" - v rokoch 2009 a 2010 vyše roka a pol stagnovala okolo 10 % a potom sa vybrala k súčasnému najmenej 20-ročnému maximu. PMI Manufacturing je síce predstihový ukazovateľ pracujúci s reálnymi dátami, ktorého predikcia sa však v skutočnej priemyselnej produkcii nemusí naplniť. Napríklad na jar 2011 bola „nálada" nákupných manažérov ešte lepšia ako teraz, ale priemyselná produkcia „bez ohľadu na index PMI" až doteraz spomaľovala a PMI neskôr korigoval smerom dolu. A navyše, z trojice najväčších ekonomík eurozóny je francúzsky PMI index stále v negatívnom teritóriu. Pokiaľ ide o index Sentix, je to len prieskum, kde sa hodnoty môžu prudko zmeniť. Napríklad v júli 2012 až tri štvrtiny dopytovaných očakávalo vystúpenie aspoň jednej krajiny, o tri mesiace neskôr to bola už len jedna tretina. A o volatilite akciových indexov ani netreba písať.

Fundamentálne ešte stále nie sme za vodou. Štáty sa stále zadlžujú, celkový verejný dlh eurozóny bol v prvom štvrťroku 2013 na úrovni 92,2 % HDP a dlh celej Európskej únie 85,9 %, najviac v histórii. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesol voči HDP len v Bulharsku, Nemecku, Dánsku, Estónsku a Lotyšsku, v ostatných 22 krajinách Únie vzrástol (Slovensko patrilo medzi krajiny s najvyšším prírastkom tohto podielu). Už samotné zastavenie tohto rastu je v prípade niektorých krajín v nedohľadne, nieto nastolenie dlhodobej rovnováhy.

Na to treba jednak zefektívniť verejnú správu a jednak dosiahnuť taký rast súkromného sektora, aby nielen vytváral dostatok zdrojov na udržanie miery zadlženia verejného sektora, ale aj na jej postupný pokles. A to bez rastu samotného zadlženia súkromného sektora, ktoré je v niektorých krajinách veľmi vysoké. To je prinajmenšom v niektorých prípadoch nepravdepodobné a aj v najlepšom prípade ide o beh na dlhé trate.

Avšak, aj malé zlepšenie ekonomickej situácie v Európe by výrazne pomohlo južanským krajinám, napríklad i Holandsku, ktoré má veľký podiel EÚ na svojom exporte. Veľmi by pomohlo Taliansku, ktoré má síce v rámci EÚ jedno z najvyváženejších verejných hospodárení (verejný rozpočet Talianska je bez nákladov na prefinancovanie verejného dlhu prebytkový), ale trpí hospodárskou stagnáciou a vďaka tomu jeho zadlženie k HDP stále rastie. Hospodárske oživenie by mohlo napriek vyššiemu dlhodobému úrokovému riziku pomôcť znížiť výnosy talianskych dlhopisov (a aj ich rozpätie voči nemeckým).

Richard Tóth, hlavný ekonóm Privatbanky, a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?