Čo poviete na investíciu s garantovaným výnosom 9 % p.a. ?

Autor: Privatbanka | 19.12.2012 o 8:44 | (upravené 19.12.2012 o 8:57) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  785x

Úrokové sadzby v eurozóne sa dostali na historické minimá, na čo si niektorí ľudia zvykajú veľmi, veľmi ťažko. Kým kedysi boli bežné výnosy 5 - 6 % p.a., dnes si musia privykať na dve, tri percentá. Nečudo, že niektorí hľadajú „zázračnú" investíciu a nadchnú sa pri pohľade na takýto nápis (pôvodne v nemčine):   garancia výnosu 9 % p.a. (investícia na 10 rokov). Pri nápise je krásny sugestívny obrázok vrtule (asi veterná elektráreň).

Nepísal by som o tom, keby som za posledné dva týždne nedostal e-mailom minimálne päť podobných ponúk, kde klienti vážne zvažovali investíciu. Tak som im položil nasledujúce otázky:

  • Viete, akí ľudia stoja za tým projektom? Majú už za sebou úspešné projekty a skúsenosti?
  • Čím je vysoký výnos garantovaný - reálnym majetkom, alebo budúcimi (neistými) výnosmi?
  • Ide o dividendový výnos, alebo výnos z dlhového papiera (kupón)?
  • Má tento projekt nejakú históriu, alebo ide o nový projekt (projekt na zelenej lúke)?
  • Má firma, ktorá ponúka takýto výnos, auditované výsledky? Ak áno, kto robí audit?
  • Viete, koľko má firma vlastných zdrojov a koľko si požičala? Viete, že čím viac si požičala, tým väčšie riziko nesú veritelia (teda tí, čo jej požičali?)
  • Má firma majetok aspoň v takej výške, ako sú jej záväzky? (Na Slovensku sa veselo predávali dlhopisy firmy, ktorá bola v predlžení: teda jej majetok ani len nepokrýval záväzky.)
  • Viete, aká je skutočná (trhová) hodnota majetku firmy?

... a takto by som mohol ešte dlho pokračovať.

 Podstata je v tomto:

Výnos, akýkoľvek lákavý, sám osebe nehovorí vôbec, ale vôbec nič. Investíciu možno posúdiť len pri súčasnom posúdení výnosu, rizika a likvidity investície.

 Poľahky vám nájdem investíciu s výnosom, aký si poviete: chcete 20 % za rok? Málo? Tak 30 %? Bez problémov. Nájdem certifikát, ktorý poskytne 30 % za rok, ak kurz EUR/USD nebude ani raz pod 1,30. Ale zároveň vám poviem, že prídete o 50 % svojej investície, ak sa čo len raz dotkne tejto hranice. Beriete? Asi sa budete báť.

 Úspešné investovanie nie je o výnose. V skutočnosti je o hľadaní dobrého pomeru medzi rizikom a výnosom. Ak o investícii nemám dostatok informácií, radšej neinvestujem. Ak nemám odpovede na uvedené otázky, nie je to investícia, je to hazard. Raz som jednému klientovi povedal: „Ak vyhodíte von oknom stoeurovú bankovku a budete čakať, že k vám tým istým oknom priletí 120 eur, čo si o vás pomyslia? Minimálne, že ste naivný... A rovnako naivné je investovať kamsi len preto, že tam vidím 9 %."

 Takže na záver: nedajte sa ohúriť vysokým výnosom; najprv si vyberte investície, ktoré majú zmysel, o ktorých máte dostatok informácií, ktorých riziko je konkrétne pre vás prijateľné. Zistíte, že tá množina sa poriadne scvrkla a až teraz má zmysel pozerať sa na výnos...

Miron Zelina, člen Predstavenstva Privatbanky, a.s.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?